Napsali o nás

JIHLAVSKÉ LISTY - INTERVIEW DR. HUBÍKA

 

Vypadáte unaveně a starší? Možná nastal ten pravý čas podstoupit operaci horních víček. Jak se na ni připravit, co budete muset podstoupit a kolik vás to bude stát? Nejen na to odpovídá dr. Tomáš Hubík z jihlavského OptoCentra.

 

 Jak poznám, že je ten správný čas, kdy jít na plastickou operaci očních víček?

 

 Jsou tu v podstatě dvě kritéria. První je kosmetické, kdy vám to vadí při líčení, máte z toho prostě špatný dojem. Týká se obou víček.
Druhé je medicínské - víčko přepadává přes řasy do té míry, že omezuje zorné pole. Týká se pouze horního víčka.

 

 Hodí se plastika víček pro každého? I pro muže?

 

 Ano, muži jsou rovněž pro tento zákrok indikováni. Sám jsem toho příkladem. Svá víčka jsem si nechal odoperovat na jaře 2014. Na horních víčkách mi nic nenajdete, ani při detailní prohlídce. V koutcích dolních víček zůstaly jizvičky, protože jsem se o ně nestaral. Jsem vzorem nespolupracujícího pacienta.

 

 Dělají se i plastické operace spodních víček?

 

 Ano, spodní víčka se rovněž operují pro odstranění váčků pod očima. Je to trochu obtížnější operace a vyžaduje opravdu zkušeného chirurga. Jde o to odebrat přesné množství kůže i podkožního tuku, aby se víčko „nepropadlo“.

 

 Je operace víček sezonní záležitostí nebo nikoliv?

 

 Jde o individuální posouzení a schopnost a ochotu pacienta chránit pooperační jizvy před přímými nebo odraženými slunečními paprsky. Jediným nebezpečím je pigmentace jizviček, které se zamezuje použitím opalovacích krémů s faktorem 50 a více a tmavých brýlí. Pigmentace by jizvičky zviditelnila na delší dobu. Ale protože opalovací krémy a brýle s UV filtrem jsou běžně k dostání, roční období pro plastickou operaci víček už nehraje takovou roli jako v minulosti.

 

 Není operace víček nebezpečná pro zrak?

 

 Pro zrak jistě nikoliv, refrakční vlastnosti oka se nemění. Jde o úpravu okolí oka, plastiku víček, nikoliv oko samotné. Co by se ovšem mohlo stát, že při chlazení rány by se do oka zanesla infekce a ta by oko ohrozit mohla. Celkově nejde o velkou operaci, ale nelze ji ani podceňovat.

 

 Kolik plastika víček stojí a hradí ji třeba pojišťovna?

 

Tento zákrok není pojišťovnami hrazený. Bylo totiž obtížné rozlišit mezi zákrokem indikovaným lékařsky a kosmeticky.
Cena se liší podle center. Dá se říct, že nemocnice jsou levnější, ale nemají specialisty nebo je obtížné se k nim dostat. Specializovaná centra mají zvláštní vybavení a díky velké praxi i lepší výsledky, kratší dobu regenerace atd. Cena v Praze nebo Brně se pohybuje od 10 do 13 tisíc korun za obě víčka. Naše jihlavské centrum má v současnosti nastavenou cenu 7 900,- Kč za za horní a 8 500,- Kč za dolní víčka.

 

 Je potřeba projít před plastikou víček speciálním  vyšetřením?

 

 Záleží na výsledku konzultace a posouzení operatéra, užívaných lécích, zdravotním stavu apod.

 

 Jak takový zákrok probíhá a jak dlouho si poležím v nemocnici?

 

 Zákrok se provádí v lokální anestezii a injekce anestetika je to jediné, co trochu zabolí.

 

 Provede se vyměření přebytečné kůže, ta se odstřihne a rána se sešije intradermálním stehem. Krvácení se blokuje elektrokauterem, cévka se „zataví“. To silně omezí vznik podlitin.

 

Zákrok je ambulantní, tj. odpoledne dorazíte do centra a za jednu hodinu jste odoperována. Za chvíli odpočinku (je to individuální) odjíždíte domů. 
Protože je řez krytý tzv. stripy, páskami, vidění není omezeno. Pokud klient(-ka) nepociťuje potíže, další návštěvou zdravotnického zařízení je až odstranění stehů u domluveného očního lékaře, zpravidla za týden.


U nás máme zatím nastavenou pracovní dobu na čtvrtek odpoledne, aby do konce týdne proběhla pacientova regenerace s minimem ztráty pracovního času.

 

 Bolí to a za jak dlouho může pacient jít opět „mezi lidi“?

 

 Bolest můžete pocítit cca tři hodiny po operaci, kdy odezní účinek lokálního anestetika, ale netrvá dlouho. Doporučuji chlazení mrazicím gelem, ale postačí neotevřený pytlík mražené kukuřice nebo hrášku, kuličky masírují ránu i její okolí. V tom případě je důležité zamezit stékání sražené vlhkosti do oka.

 

 Dokáže si plastický chirurg poradit i s různými bradavičkami či znaménky nejen v oblasti obličeje?

 

 Určitě ano. Běžně odstraňujeme znaménka i bradavičky všech velikostí včetně "visacích" fibromů.

 

 Nejde o to jenom bradavičky nebo znaménka odstranit, ale rovněž udělat vzorky a poslat je k vyšetření pro příp. identifikaci rakovinného bujení.

 

 Mohu se k vám objednat i bez doporučení svého praktického lékaře?

 

 Určitě ano, jde o placené zákroky, takže veškeré administrativní bariéry pojišťoven neplatí.