Často kladené otázky

Jak poznám, že je ten správný čas, kdy jít na operaci horních víček?

Jsou tu v podstatě dvě kriteria:

První je kosmetické, kdy Vám to vadí při líčení, máte z toho prostě špatný dojem. Týká se obou víček.

Druhé je medicínské, kdy víčko přepadává přes řasy do té míry, že omezuje zorné pole. Týká se pouze horního víčka.

Snadno to poznáte v situaci, kdy máte zavřené oči a přesto je na horním víčku viditelná kožní řasa (spolupráce fotoaparátu nebo partnera je vhodná).

 

Hodí se takový zákrok pro každého? I pro muže?

Ano, muži jsou rovněž pro tento zákrok indikováni. Sám jsem toho příkladem. Svá víčka mám cca 7 let od zákroku. Na horních víčkách mi nic nenajdete ani při detailní prohlídce. V koutcích dolních víček zůstaly jizvičky, protože jsem se o ně nestaral. Jsem vzorem nespolupracujího pacienta.

 

Dělají se i operace spodních víček?

Ano, spodní víčka se rovněž operují pro odstranění váčků pod očima. Je to trochu obtížnější operace a vyžaduje opravdu zkušeného chirurga. Jde o to odebrat přesné množství kůže i podkožního tuku, aby se víčko „nepropadlo“.

 

Je operace víček sezónní záležitostí nebo nikoliv?

Jde o individuální posouzení a schopnost a ochotu pacienta chránit pooperační jizvy před slunečními paprsky. Jediným nebezpečím je pigmentace jizviček, které se zamezuje použitím opalovacích krémů s faktorem 50 a více a tmavých brýlí. Pigmentace by jizvičky zviditelnila na delší dobu. Znám ovšem pacientku, která si pochvalovala, že má „trvalé oční linky“.

 

Není operace víček nebezpečná pro zrak?

Myslíte zrak nebo oko? Pro zrak jistě nikoliv, refrakční vlastnosti oka se nemění. Pro oko ano a proto to dělají specialisté - plastičtí chirurgové nebo specializovaní oftalmologové. Mohlo by totiž dojít ke krvácení za oční bulvu a to by poškodilo nenávratně oční nerv.

 

Kolik stojí a hradí ji třeba pojišťovna?

Od 1.4.2010 tento zákrok není pojišťovnami hrazený. Bylo totiž obtížné rozlišit mezi zákrokem indikovaným lékařsky a kosmeticky.

Cena se liší podle center. Dá se říct, že nemocnice jsou levnější, ale nemají specialisty nebo je obtížné se k nim dostat. Specializovaná centra mají zvláštní vybavení a díky velké praxi i lepší výsledky, kratší dobu regenerace atd. Cena v Praze nebo Brně se pohybuje 10 - 13 000,- Kč/ obě víčka, OptoCentrum má v současnosti nastaveno 6800,- Kč za horní nebo dolní víčka.

 

Je potřeba projít před zákrokem speciálním vyšetřením?

Záleží na výsledku konzultace a posouzení operatéra, užívaných lécích, zdravotním stavu apod.

 

Jak takový zákrok probíhá a jak dlouho si poležím v nemocnici?

Zákrok se provádí v lokální anestezii a injekce anestetika je to jediné, co trochu zabolí. Provede se vyměření přebytečné kůže, ta se odstřihne a rána se sešije intradermálním stehem. Krvácení se blokuje elektrokauterem, cévka se "zataví". To silně omezí vznik modřin.

Zákrok je ambulantní, tj. odpoledne dorazíte do centra a za 1 hod. jste odoperována a po chvíli odpočinku odjíždíte domů. Je individuální, zda se oko přelepí komplet nebo se přelepí jen víčka. U nás se požívají stripy - 6 mm široké pásky náplasti přes ranku, takže vidění není omezeno. V případě potřeby proběhne následující den ráno kontrola u domluveného očního lékaře. V současnosti nastavenou pracovní dobu na čtvrtek odpoledne, aby do konce týdne proběhla pacientova regenerace s minimem ztráty pracovního času.

 

Bolí to a za jak dlouho může pacient jít opět „mezi lidi“?

Bolest pocítíte cca 3 hod po operaci, kdy odezní účinek lokálního anestetika, ale netrvá dlouho. Doporučuji chlazení mrazicím gelem, ale postačí neotevřený pytlík mražené kukuřice nebo hrášku, kuličky masírují ránu i její okolí.

 

Dokáže si plastický chirurg poradit i s různými bradavičkami či znaménky nejen v oblasti obličeje?

Samozřejmě ano. Jde hlavně o to provést vyříznutí tak, aby po nějaké době rána zmizela. Nejde o to jenom bradavičky nebo znaménka odstranit, ale rovněž udělat vzorky a poslat je k vyšetření pro příp. identifikaci rakovinného bujení.

 

Mohu se k vám objednat i bez doporučení svého praktického lékaře?

Určitě ano, jde o placené zákroky, takže veškeré administrativní bariery pojišťoven neplatí.

 

Jakou máte pracovní dobu?

V současnosti jsou to úterky nebo středy od 16ti hod do cca 21 hod. Ale je to na domluvě, možnosti načasování jsou široké.